x
Hata
  • Besleme verisi yükleme hatası.

Yabancı Öğrencilerin Yeni Adresi İstanbul

2010-2011 öğretim yılında Türkiye’deki üniversitelere 7 bin 39 yeni yabancı öğrenci kayıt yaptırdı. Öğrencilerin çoğu Türki cumhuriyetlerden...

turkiye-yabanci-ogrenciTürkiye’de, özellikle İstanbul’da yabancı öğrencilerin sayısının arttığı gözleniyor. “Yabancı öğrenciye oda” ilanına İstanbul’un herhangi bir üniversitesinde bir panoda ya da kentin işlek caddelerinde daha sık rastlamak mümkün. Zira artık İstanbul’da yabancı öğrenciler gitgide daha görünür hale geliyor. Bu durum kentin ekonomisinde de gözle görülür bir kımıldanma yaratıyor. Konaklamadan eğlence sektörüne kadar şehirde yabancı öğrencilerin yarattığı belli büyüklükte bir ekonomi bulunuyor.

Yabancı öğrencilerin sıklıkla tercih ettiği Boğaziçi Üniversitesi’nin hemen yanı başında yer alan Rumeli Hisarüstü semtinde ev kiralarının durumu, büyümekte olan bu ekonominin önemli örneklerinden bir tanesi. Deutche Welle'nin haberine göre, İstanbul’un lüks semtlerinden biri olan Etiler’in yanı başında yer alan semtte 2+1 evlerin kira fiyatları Türkiye'deki asgari ücretin yaklaşık iki katına yani 1500 TL’ye kadar çıkabiliyor.

Kayıtlarda yüzde 38 artış var

İstanbul’da görülen bu kımıldanma yabancı öğrencilerin Türkiye’ye gösterdiği yoğun ilginin sonuçlarından biri. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin (ÖSYM) açıkladığı yüksek öğrenim istatistiklerine göre 2011'de Türkiye'de 7 bin 39 yeni yabancı uyruklu öğrenci kaydı yapıldı. Bu yeni kayıtlarla birlikte 2010-2011 öğretim yılı içerisinde Türkiye’de eğitim gören yabancı uyruklu öğrencilerin sayısı 25 bin 545 oldu.

Bu rakamlar bir önceki eğitim dönemine göre bir artış yaşandığını da ortaya koyuyor. Zira 2009-2010 yılında yeni yabancı öğrenci kaydı 5 bin 100 olmuştu. 2011’de bu sayı yüzde 38 oranında arttı ve 7 bin 39'a yükseldi. Bu artış toplam yabancı öğrenci sayısında da yüzde 20’ye yakın bir büyüme gerçekleşmesine neden oldu.

En kalabalık grup Azeriler

Türkiye'ye gelen yabancı öğrencilere ilişkin rakamlar incelendiğinde ülkedeki eğitim kurumlarına en fazla ilgiyi Orta Asya ülkeleri öğrencilerinin gösterdiği görülüyor. 2010-2011 yılında Türkiye’ye en fazla Azerbaycan’dan ve Türkmenistan’dan yeni kayıt geldi. ÖSYM’nin rakamlarına göre Azerbaycan’dan gelen yeni kayıt sayısı 1127 olurken, Türkmenistan’dan yapılan kayıt sayısı ise 1113 oldu. Yeni kayıtlarda yaşanan bu ilgiye paralel olarak ülkedeki en kalabalık yabancı öğrenci grubunu da Azeriler oluşturuyor. 2010-2011 yılında ülkedeki toplam Azeri öğrenci sayısı 3 bin 540. Azerileri, 2 bin 929 ile Türkmenler, 1305 ile İranlılar takip ediyor.

Orta Doğu’dan beklenen ilgi yok

Türkiye’deki eğitim kurumlarına, kültürel yakınlığın da önemli desteğiyle Orta Asya ülkelerinden gelen öğrencilerin sayısı artış gösterirken, Orta Doğu ülkelerinden beklendiği kadar yeni kayıt alınamadığı görülüyor. İran ve Irak gibi komşu ülkelerle birlikte Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerin de dâhil olduğu Orta Doğulu öğrencilerin 2010-2011 öğretim yılı için yeni kayıt sayısı 793 oldu. Geçen sene bu rakam 487 olmuştu.

Bu durum bu ülkelerden gelen öğrencilerin sayısında çok büyük artışların olmadığını gösteriyor. Bununla birlikte yeni kayıtlar içinden aldığı pay ile de Orta Doğu ülkelerinin henüz ilgi çekici büyüklüklere ulaşmadığı görülüyor. Türkiye’ye 2010-2011 öğretim yılında Orta Asya’dan gelen yeni kayıtlar, ülkeye gelen yeni kayıtların yaklaşık olarak yüzde 40’ını oluştururken, Orta Doğu’dan gelen yeni öğrenciler sadece yüzde 11’ini oluşturdu.

Avrupa'da en büyük ilgi Almanlardan

Türkiye'ye yakın coğrafyalardan gelen öğrencilerin yanında Avrupa’dan da göz ardı edilmeyecek bir ilgi söz konusu. ÖSYM’nin verilerine göre Avrupa’dan Türkiye’ye en yoğun ilgi gösteren ülke Almanya. 2010-2011 öğretim yılında Almanya’dan Türkiye’ye 405 yeni kayıt geldi. 2009-2010 öğretim yılı için bu rakam 244’tü. Bu durum 2011’de ülkeden gelen yeni kayıtların bir önceki yıla göre yüzde 65 artış gösterdiğine işaret ediyor. Bu artış ile Türkiye'deki Alman öğrencilerin toplamı 1143 oldu.

Almanya ile birlikte Avrupa kıtasında Türkiye’ye en fazla ilgi gösteren öğrenciler Doğu Avrupa ve Balkan ülkelerinde bulunuyor. Yunanistan, Bulgaristan ve Bosna Hersek’ten gelen öğrencilerin toplamı 2011'de 3 bin 4 oldu.

MezunTV - A'dan Z'ye Eğitim

gefest-sv.kiev.ua

Нашел в интернете полезный web-сайт на тематику Паробарьер Silver.
В интеренете нашел авторитетный сайт со статьями про ринопластика носа цена киев.