x
Hata
  • Besleme verisi yükleme hatası.

TBMM İle Gazi Üniversitesi Arasında Eğitim İşbirliği

TBMM Başkanlığı ve Gazi Üniversitesi Rektörlüğü arasında “Yasama Enstitüsü Kurulması ve Verilecek Eğitime Dair İşbirliği” imzalandı.

cemil-cicek-tbmmTörende konuşan TBMM Başkanı Cemil Çiçek, milletvekillerine yeni imkanlar dahilinde personel, danışman, danışman yardımcısı verildiğini söyledi. Çiçek, “Bunlar ne kadar iyi yetişmiş olursa hem yasama, hem denetim faaliyetlerini o kadar iyi yapmış olurlar” dedi. Bu personelin de her halükarda eğitilmesi gerektiğini vurgulayan Çiçek, şöyle konuştu: “Ayrıca belki birçok Avrupa Birliği ülkesinin parlamentosuna bir ayda gelen ziyaretçi sayısı bize bir günde geliyor. Dolayısıyla başka ülkelerin parlamentolarında olmayacak kadar bizde bir halkla ilişkiler kültürüne, bilgisine, deneyimine, tecrübesine de ihtiyaç var. Çünkü halkın meclisinde halkın en iyi şekilde karşılanması, ihtiyaçlarının giderilmesi, dertlerinin dinlenmesi, bu manada önemli. Bunun da bir özel bilgiye, eğitime ihtiyaç olduğu ortada. Türkiye sadece kendisiyle ilgili çalışmaları yapmıyor. İtibarı yükselen, etki alanı yükselen bir Türkiye, giderek birçok ülkede parlamentolarından gelen insanlara da eğitim vermek mecburiyetinde. Özellikle Türk cumhuriyetleri, Afrika ülkeleri, Ortadoğu'da, bu parlamenter diplomasi çerçevesinde ziyaret ettiğimiz ülkelerde personelinin eğitilmesi hususunda da bizden talepte bulunuyorlar. Dolayısıyla bu eğitimi kim yapacak? Bunun da eğitim faaliyeti olduğunu hesaba kattığımızda bunun için de eğitim programlarına ihtiyaç olduğu ortada.”

Üniversiteler toplumun ihtiyaçlarından ayrı olmamalı

Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rıza Ayhan, söz konusu işbirliğinin üniversitenin fonksiyonlarının yerine getirildiği en iyi işbirliklerinden olduğunu belirterek, 21. yüzyılda üniversitelerin, eğitim ve diploma vermenin yanı sıra başka yönlerinin de ön plana çıktığını söyledi. Üniversitelerin, toplumun önderi olması ve sosyalleşmenin liderliğini yapması gerektiğini belirten Ayhan, üniversitelerin toplumun ihtiyaçlarından ayrı düşünülemeyeceğine dikkati çekti. “Üniversiteler, anayasamızda da açıkça yazdığı gibi toplumun daha refah seviyesini yükselterek yaşamasını, sosyalleşmesini temin eden öncü kuruluşlar olmalı” diyen Ayhan, üniversitelerin bunları yapabilmesi için devlet ve özel sektörle işbirliği yapmasının gerekliliğini vurguladı. Konuşmaların ardından TBMM Başkan Çiçek ve Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ayhan, protokolü imzaladılar.

Kaynak: Hürriyet

MezunTV - A'dan Z'ye Eğitim

Узнайте про классный сайт , он рассказывает про раскрутка сайта днепропетровск.
zaraz.org.ua

www.zaraz.org.ua/