x

Dünyanın En Çok Tercih Edilen İngilizce Sınavı IELTS'in Bilinmeyenleri

Dünyanın en büyük öğrenci yerleştirme firması ve en çok tercih edilen İngilizce sınavı IELTS'in kurucu ortağı olan IDP'nin Türkiye direktörü Carl Holtman ile Türkiye'deki öğrencilerin geleceğinden IELTS'in bilinmeyenlerine kadar merak edilenleri konuştuk...

IDP Education ve şirket faaliyetleri hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz? Öğrencilere ne gibi hizmetler veriyorsunuz?

IDP Education ABD, Kanada, Avustralya, Birleşik Krallık ve Yeni Zelanda'da öğrenci yerleştirme hizmetleri sunan global bir şirkettir. IDP 40 yıldan uzun bir süredir üniversiteler ve hükumet organları ile birlikte çalışmakta , eğitim hayatını bu ülkelerde sürdürmek isteyen öğrencilere en doğru tercihleri yapmalarında yardımcı olmaktadır. Bugüne kadar 300.000'den fazla öğrencinin başarıyla yerleştirilmesinden söz ediyoruz.

Öğrenci yerleştirme dışında hizmetleriniz neler?

Öğrencilerin yalnızca en doğru okul tercihleri yapmalarını değil, okullara başvurdukları andan uçağa bindikleri zamana kadarki her türlü problemleriyle de ilgileniyor ve kendilerine gerekli her türlü desteği sağlıyoruz. Bununla birlikte yurtdışındaki diğer ofislerimizde olduğu gibi Türkiye'de de en güvenilir İngilizce yeterlilik sınavı olan IELTS'in verilmesini sağlıyoruz.

Şirket tarafından verilen herhangi bir burs ya da ödül programı bulunuyor mu?

Bir burs programı geliştiriyoruz ve önümüzdeki aylarda bu konu hakkında ayrıntılı bilgi edinmeyi ümit ediyoruz. IDP kar amacı gütmeyen bir kuruluş olduğundan, maddi durumun yüksek akademik yeteneğe sahip öğrenciler için engel teşkil etmemesi gerektiğine inanıyoruz.

IELTS'in son yıllarda bu kadar çok tercih edilmesindeki nedenlerden bahsedebilir misiniz?

IELTS, İngilizce becerilerini kanıtlamak isteyen uluslararası öğrencilerin seçimi haline gelmeye başlamıştır. Bu başarının arkasında pek çok etken mevcuttur. İnsan da bu başarıda büyük bir etkendir. IELTS karşılıklı sözlü konuşma şeklinde yapılmakta, böylece bilgisayara takılı bir mikrofona konuşmaktan ziyade öğrencinin konuşma becerisini daha doğal bir şekilde sergileyebilmesine olanak tanımaktadır.

IELTS kağıt formatında bir bölüm de içermektedir, bu sayede öğrenciler kendilerini daha rahat hisseder. Adaydan sınav sonuçlarını talep eden kurumların sonuçların gerçek olduğuna güvenebilmesini sağlamak adına uygulanan yüksek standartlarda güvenlik önlemleri bulunmaktadır.

TOEFL ve IELTS arasında ne gibi farklar var?

IELTS ve TOEFL arasında çok sayıda önemli farklılıklar vardır. İlk akla gelen önemli farklar sunum yöntemi, hız ve içeriktir. IELTS kağıt esaslı bir testtir, TOEFL ise internet üzerinden yapılmaktadır. Kağıt esaslı bir test olduğundan, testin yapılacağı gün öğrencinin endişelerine eklenebilecek çok daha az sorun vardır.

Örneğin test esnasında internet bağlantısının kesilmesinden endişelenmek zorunda kalmazsınız. Kağıt esaslı bir test olduğundan, öğrenci yazma kısmını bilmediği bir klavye düzeninde yapmak zorunda değildir (TOEFL, öğrencinin ABD klavye düzeni kullanmasını gerektirir). Ancak kağıt esaslı bir testte imla önemli olduğu için elle yazı yazma yönünden zayıf olan bir öğrenci bunu küçük de olsa bir dezavantaj olarak görebilir. Diğer bir deyişle, hiçbir sunum yöntemi doğası gereği diğerinden daha iyi değildir. Bununla birlikte, konuşma kısmı söz konusu olduğunda, IELTS'de uygulanan karşılıklı konuşma cazip bir formüldür. Öğrenciler İngilizce konuşma becerilerini sergilemek için karşılıklı konuşma şeklindeki görüşmeyi TOEFL'da yapıldığı gibi bilgisayara yapılan bir konuşmadan daha iyi bir yöntem olarak görmektedirler.

Diğer bir büyük farklılık ise testlerin hız denetimidir. IELTS tüm öğrencilerin aynı kısmı aynı zamanda yapmasını sağlayan katı bir zamanlamaya sahiptir. Aynısı TOEFL için geçerli değildir, TOEFL'da hızı daha çok öğrencinin kendisi belirler. Bu demektir ki, TOEFL sınavına katılan bir öğrenci konuşma bölümünü yaparken hemen yanındaki öğrenci ise dinleme bölümünü yapmaktadır. Buradan doğabilecek sorunları, özellikle de dinleme bölümünü yapan bir öğrenci için tahmin edebilirsiniz (öğrenci önemli bilgileri dinlemeye çalışırken yanındaki kişinin konuşmasından dikkatinin dağılması söz konusudur).

İçerik bakımından TOEFL sadece akademik alana odaklanan bir testtir, öte yandan IELTS hem Genel hem de Akademik bir Modüle sahiptir. Sadece akademik bir test olan TOEFL, daha çok bir kişinin üniversite sınıfında karşılaşabileceği cinsten görevlere odaklanabilmektedir. Dinleme ve cevaplama görevleri, öğrencinin özellikle bir dersin kısımlarını dinlemesini ve daha sonra dersle ilgili bir şey konuşmasını ya da yazmasını gerektirir. Öte yandan IELTS'de Genel ve Akademik Modüller arasında paylaştırılan ortak Dinleme ve Konuşma bölümleri vardır ve bu modüllerin her biri için farklı Yazma ve Okuma bölümleri bulunmaktadır. Genel olarak bunun anlamı IELTS'nin Dinleme ve Konuşma bölümlerinin TOEFL kadar akademik açıdan ağır olmamasıdır, ancak bir anlamda kişinin doğal konuşma ve dinleme yeteneğinin daha doğru bir tablosunu verebilir.

IELTS sınavına girmek isteyenler nasıl başvuru yapıyor? Gerekli belgeler ve koşullar neler?

IELTS 'e başvurmak için izleyebileceğiniz çeşitli yollar var. Bunlardan ilki adresine giderek mevcut test tarihlerine göz atabilir ve size en uygun tarihi seçebilirsiniz. Dilerseniz Gümüşsuyu'ndaki ofisimize gelip gerekli başvuru formunu burada bizzat da doldurabilirsiniz. Yanınızda bulunması gereken belgeler; pasaport ya da kimlik kartınızın aslı, 1 adet pasaport ya da kimlik fotokopisi, 2 adet vesikalık fotoğrafınız. IELTS'i alabilmeniz için belirlenmiş herhangi bir koşul yok. Her yaştan ve kesimden herkes bu testi alabilir.

IDP Education IELTS'in kurucu ortağı olmaya nasıl karar verdi? Sınavlar nasıl ve nerede yapılıyor?

IDP, British Council ve Cambridge ESOL ile beraber IELTS'nin kurucu ortağıdır.

IELTS sonuçları tüm üniversiteler tarafından kabul görüyor mu?

IELTS'yi kabul eden üniversitelerin sayısı günden güne artmaktadır. Örneğin, ABD'deki üniversitelerin 2.500'den fazlası IELTS'yi kabul etmektedir.

Avustralya, İngiltere ve Kanada'da da IELTS'ye oldukça önem verilmektedir.

Röportajımıza katıldığınız için teşekkür ederiz.

MezunTV - A'dan Z'ye Eğitim

  • Bu yıl ikincisi düzenlenen Amerika’da Eğitim Fuarı, 16 Ocak 2018 Salı günü Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş Güney Kampüsü’nde ABD’de eğitim almak isteyen öğrencilere ve velilerine kapılarını açtı.

  • Mezun Group Yönetim Kurulu Başkanı ve VR Masters CEO’su Ali C. Hantal, Bloomberg TV Çıkış Yolu programında Sami Altınkaya’nın konuğu oldu.

  • Okul ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

https://budmagazin.com.ua/

kamagra online bestellen

Продать пшеницу в Кировоградской области